Mokřady 1.B, 1.C - 24. 5. 2023

Co dělat, když prší nebo je pod mrakem?

Pořádně se obléct, vzít holínky a vyrazit ven! Třeba jít okouknout zvláštní podmáčená místa, kterým se říká mokřady. Přesně takhle to udělaly děti z 1.B a 1.C v rámci projektového dnu s odborníkem.

Mokřady

To počasí vážně za moc nestálo. Ale co nevyhovuje lidem, může vyhovovat přírodě. O tom všem a právě o těch mokřadech moc zajímavě vyprávěl odborník na vodní biotop Jaromír Maštera.

A kdyby jen vyprávěl! Zajel s námi na Lesnov. Na louce plné tůní rozdal lovecké náčiní (síťky) a děti mu začaly nosit své „úlovky“ : skokany, ropuchy, rosničky, okružáka, plovatky a roztodivné larvy hmyzu, které svými „obličeji“ naháněly hrůzu. Při tom se děti dozvěděly něco o jejich stáří i na čem si rádi smlsnou. Třebaže v tůňkách žijí všichni pohromadě, tak jim to funguje. Predátoři loví jen když mají hlad, vajíčka žab jsou pečlivě uschovaná, nikdo nedělá naschvály. Ano, jsou tam i nafoukanci. Jednoho takového jsme viděli.

Mokřady

I přesto, že některé děti na začátku říkaly, že se těch „zvířat“ bojí, nakonec by si vodní breberky vzaly domů.

Tento projektový den byl pro všechny příjemným a zároveň poučným dopolednem stráveným v kouzelné přírodě. Moc děkujeme panu Mašterovi za všechny zajímavé informace a hlavně za jeho aktivity na ochranu krajiny u nás na Vysočině!